Right Rev. Martin Luluga

The Right Rev. Martin Luluga was born on 1st March 1933 at Lodonga Parish, Arua Diocese. He was ordained priest on 1st June 1963. He was ordained Auxiliary Bishop of Gulu on 11th January 1987. Became Administrator of Gulu in 1988 and was confirmed as Ordinary of Gulu on 22nd February 1990. He was installed as Bishop of Gulu on 12th April 1990. On 2nd January 1999, Bishop Martin Luluga was transferred to Nebbi Catholic Diocese. He was installed as Bishop of Nebbi Catholic Diocese on 18th April 1999.


ADDRESS:
Bishop’s House
P.O. Box 88, 
NEBBI-UGANDA
Tel: +256 772 517368

Hits: 2659

Quick Contact

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your e-mail address Mail address is not not valid
Please, enter your message